To właśnie tutaj po raz pierwszy przyjechali w 1838 roku George Sand i Fryderyk Chopin. Po Chopinie w Valledemosie pozostało niewiele pamiątek. Ze względu na strach przed groźną wówczas gruźlicą większość rzeczy Chopina spalono.
Idylliczna Valldemosa
Autorem artykułu jest Li Li
Najbardziej znanym aspektem Majorki są jej słynne złote plaże. 40 czy 50 procent Europejczyków nie potrafi wykazać się wiedzą o tym, kim był Fryderyk Chopin i co stworzył, natomiast atuty plaż Majorki znane są większej połowie ludności Europy, która zazwyczaj wybiera hedonistyczną postawę konsumenta.
Valldemosa to miejsce nieomal idealne jako inspiracja do działań dla takich firm jak agencja interaktywna Kraków, czy agencja promocyjna Kraków. To jedna z najbardziej znanych miejscowości na wyspie Majorka. Valldemosa na trwałe i nierozerwalnie związana jest z polską kulturą, ponieważ to właśnie w Valldemosie ostatnie lata swojego życia spędził kompozytor Fryderyk Chopin.
Valldemosa nie bez powodu eksploatowana jest jako motyw pojawiający się czasami na takich nośnikach jak banery druk, billboardy czy wielki format. Uroki Valldemosy odkrył w XIV wieku król Sancho I, który ze względu na nękającą go astmę źle się czuł na nizinach i wybrał Valldemosę na swoją siedzibę. To właśnie tutaj po raz pierwszy przyjechali w 1838 roku George Sand i Fryderyk Chopin. Po Chopinie w Valledemosie pozostało niewiele pamiątek. Ze względu na strach przed groźną wówczas gruźlicą większość rzeczy Chopina spalono. Dziwnym zrządzeniem losu oszczędzono będące w fatalnym stanie pianino. Fryderyk Chopin był zmuszony korzystać z tego feralnego pianina w czasie pobytu na Majorce i w liście do jednego z przyjaciół narzekał, że musi używać zdezelowanego pianina.
Wielbicielom muzyki Chopina nie przeszkadza to, że tak mało pamiątek ocalało po Chopinie w Valldemosie. Oprócz Chopina niewątpliwie magnesem ściągającym turystów jest dawny klasztor kartuzów. To właśnie w zabudowaniach dawnego klasztoru kartuzów mieszkali Fryderyk Chopin i George Sand. Opowieści o pobycie kochanków w Valldemosie stały się częścią tutejszych opowieści serwowanych naiwnym turystom.
---
Zobacz także:
- tanie noclegi Kraków
- sytem centralnego odkurzania
- wakacje w Bułgarii
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Majorka, (hiszp. i kat. Mallorca) – największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km i powierzchni 3600 km². Zamieszkuje ją około 846 000 mieszkańców. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma de Mallorca.
Wyspa jest zbudowana głównie z wapieni mezozoicznych. Wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży wyspy rozciąga się skrasowiałe pasmo górskie Serra de Tramuntana, z najwyższym szczytem Puig Major, wznoszącym się na wysokość 1445 m n.p.m.. Drugim co do wysokości szczytem jest Puig Massanella - 1367 n.p.m.. Południowo-wschodnią część wyspy zajmuje wyżyna z rozwiniętą rzeźbą krasową, część centralna natomiast ma charakter nizinny. Leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego z suchym latem i opadami w zimie sięgającymi 650 mm na rok.
W środkowej części wyspy, gdzie znajduje się urodzajna nizina, uprawia się winorośla, oliwki, truskawki, figi, cytrusy i warzywa. W górach prowadzi się wypas owiec. Na wyspie przeważa przemysł spożywczy i rzemiosło artystyczne (biżuteria, ceramika), nastawione na obsługę licznych turystów. Wyspa słynie ze swych kąpielisk i salin morskich.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń