Scotland zdj. fotolia
Edynburg - prawdziwa metropolia
Autorem artykułu jest Arkadiusz Wolnik
Parę słów o Edynburgu, mieście zapewniającym wrażenia.
Kosmopolityczny i zamożny Edynburg to od 1437 roku stolica Szkocji i siedziba szkockiego parlamentu, którego obrady wznowiono w 1999 roku po przerwie trwającej od zjednoczenia z Anglią w roku 1707. Dziś to nie tylko wizytówka Szkocji ale jedno z największym miast Wielkiej Brytanii. Wzniesione na stokach wygasłych wulkanów i skalistych zboczach miasto to mieszanka żywej historii i nowoczesności.
Edynburg historią sięga czasów epoki brązu ale tuż obok średniowiecznych kamienic wznoszą się szklane biurowce nowego miasta a w setkach pubów i kawiarni obok studenckiej młodzieży (od 1583 jest to miasto uniwersyteckie) bawią się tysiące turystów i biznesmeni.
Centrum Edynburga dzieli się na dwa ośrodki – Stare i Nowe Miasto. Oba centra rozdzielone są ogrodami Princes Street Gardens. Stare Miasto jest najstarszą dzielnicą, budowaną od wczesnego średniowiecza wzdłuż traktu łączącego edynburski Zamek z pałacem Holyrood. Nowe Miasto powstało w XVIII w. jako dzielnica bogatych rezydencji, urzędów i banków, i charakteryzuje się regularną zabudową i szerokimi, wygodnymi ulicami. Pomiędzy obiema dzielnicami rozciąga się teren parkowy Princes Street Gardens, powstały po osuszeniu znajdującego się tam niegdyś jeziora Nor Loch.
Dzisiejszy Edynburg pamięta jedynie dobre chwile swojej przeszłości. Zwiedzając to kwitnące, zielone i pięknie położone miasto trudno sobie wyobrazić, że w przeszłości nosiło ono miano „Starego Kopciucha” z powodu unoszącego się nad nim smogu z fabryk i manufaktur i smrodu z dzielnic które tonęły w nieczystościach wylewanych do rynsztoków wprost przez okna.
By poznać Edynburg koniecznie trzeba przyjechać do miasta na przełomie sierpnia i września kiedy trwa Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu. W tym czasie do stolicy Szkocji ściąga około miliona osób a to spokojne zazwyczaj miasto zmienia się w stolicę kulturalną Wysp Brytyjskich, a może i Europy. Na festiwal składa się w zasadzie kilka niezależnych imprez, z których najsłynniejszym i największym jest festiwal teatrów ulicznych „Fringe”. Jego początki sięgają 1947r. kiedy po raz pierwszy zorganizowano Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu, który w powojennej, podzielonej Europie miał być jednym z jednoczących ją elementów.
Edynburg jest obecnie jednym z najważniejszych brytyjskich centrów nauki i kultury. Słynie ze swoich uniwersytetów, festiwali, muzeów i galerii (Szkockie Galerie Narodowe corocznie odwiedza ponad milion osób) do których w większości wstęp jest bezpłatny.
edinburgh zdj. fotolia
---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz